Croûtons nature 500G
Cuisine Pro
6 pouches of 500g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Crispy roasted and tasteless bread cubes.
Art. No. 889444.001
GTIN CU 07610121811688
GTIN TU 07610121960164
Product content
Product composition
Ingredients: WHEAT FLOUR 86%, sunflower oil, rapeseed oil, yeast, salt, WHEAT GLUTEN.
May contain traces of
sesame seed,
milk.
Shelf life from production
360 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’777 kJ / 422 kcal |
| Fat | ~ 12.0000 g |
| of which saturates | ~ 1.6000 g |
| Carbohydrates | ~ 65.0000 g |
| of which sugars | ~ 5.0000 g |
| Protein | ~ 12.0000 g |
| Salt | ~ 1.9000 g |
| Fibre | ~ 3.0000 g |
Product group
Garnishes and specialities
Nutrition information
-
with CH rapeseed oil
-
with sunflower oil
- vegan
Further information
How to use
Can be used for all kind of salads, soups, potato, pasta, vegetables or meat dishes.
Preparation
Before serving, spread over the arranged salad, soup, meat or side-dish.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’777 kJ / 422 kcal |
| Net weight TU in kg | 3 |
| Gross weight TU in kg | 3.6 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 390 x 290 x 200 |
| Number of layers per pallet | 7 |
| Number of TU per palett | 56 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.