Small fried batter drops 500G
Cuisine Pro
4 pouches of 500g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Crispy, lightly roasted fried batter drops, soup pearls.
Art. No. 889344.001
GTIN CU 07610121811671
GTIN TU 07610121960157
Product content
Product composition
Ingredients: WHEAT FLOUR 60%, sunflower oil, salt, pea flour, WHOLE EGG POWDER, SKIMMED MILK POWDER, yeast, emulsifier:sunflower lecithin.
Shelf life from production
240 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from preservatives
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’273 kJ / 545 kcal |
| Fat | ~ 33.0000 g |
| of which saturates | ~ 11.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 51.0000 g |
| of which sugars | ~ 2.0000 g |
| Protein | ~ 9.0000 g |
| Salt | ~ 2.0000 g |
| Fibre | ~ 4.0000 g |
Product group
Garnishes and specialities
Nutrition information
-
with palm fat
- vegetarian
Further information
How to use
Can be used for soup vegetable.
Preparation
Add to the bouillon or soup just before serving.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 4 |
| Energy | ~ 2’273 kJ / 545 kcal |
| Net weight TU in kg | 2 |
| Gross weight TU in kg | 2.4 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 390 x 190 x 190 |
| Number of layers per pallet | 8 |
| Number of TU per palett | 96 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.