Orecchiette 2x2.5 kg
Cuisine Pro
2 pouches of 2.5kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Round durum wheat semolina pasta. Speciality from the south of Italy, grooved on the outside, smooth on the inside. Perfect side dish for all kind of sauce meals.
Art. No. 885674
GTIN CU 07610121810858
Product content
Product composition
Ingredients: DURUM WHEAT SEMOLINA
May contain traces of
soybeans.
Shelf life from production
730 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’517 kJ / 358 kcal |
| Fat | ~ 1.7000 g |
| of which saturates | ~ 0.4000 g |
| Carbohydrates | ~ 72.0000 g |
| of which sugars | 3.6000 g |
| Protein | ~ 12.0000 g |
| Fibre | ~ 3.3000 g |
Product group
Menu side dishes
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- vegan
Further information
Dosage
70g/Port.
Yield
70Port.
How to use
As side dish for all kind of stews or serve as main pasta course with a sauce.
Preparation
Add the pasta in slightly salted, boiling water and let the product simmer for approx. 20 minutes, stirring occasionally. Rinse with cold water and let drain well. Before serving, toss briefly in warm butter.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’517 kJ / 358 kcal |
| Net weight TU in kg | 5 |
| Gross weight TU in kg | 5.41 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 245 x 355 x 225 |
| Number of layers per pallet | 8 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.