Potato dumplings 2x2.5 kg
Cuisine Pro
2 pouches of 2.5kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Boil-proof swabian pasta speciality, amongst durum wheat semolina it contains eggs and potato flakes.
Art. No. 885654.001
GTIN CU 07610121810674
Product content
Product composition
Ingredients: DURUM WHEAT SEMOLINA, EGG 10% (ground keeping), potato flakes 10%.
May contain traces of
spelt.
Shelf life from production
730 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’530 kJ / 361 kcal |
| Fat | ~ 2.5000 g |
| of which saturates | ~ 0.8000 g |
| Carbohydrates | ~ 70.0000 g |
| of which sugars | ~ 0.6000 g |
| Protein | ~ 13.0000 g |
| Fibre | ~ 3.0000 g |
Product group
Menu side dishes
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- vegetarian
Further information
Dosage
65g/Port.
Yield
74Port.
How to use
A popular accompaniment to a wide variety of meat and meat sauce dishes, game dishes, fish dishes, gratins and stews.
Preparation
Cook the Potato dumplings in lightly salted boiling water for approx. 25 minutes. Then rinse in cold water and drain well. Before serving, toss briefly in warm butter. Note: For the preparation of large quantities, which are then kept warm for a longer period of time, the cooking time specification should be reduced by up to 1/3 depending on the intended use.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’530 kJ / 361 kcal |
| Net weight TU in kg | 5 |
| Gross weight TU in kg | 5.41 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 245 x 355 x 225 |
| Number of layers per pallet | 7 |
| Number of TU per palett | 70 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.