Rice Pasta 3x2.5 kg
Cuisine Pro
3 pouches of 2.5kg per case
Cuisine Pro - proven efficiency. Dried egg pasta in rice form, with a rounded flavour. A real alternative to conventional rice.
Art. No. 885604
GTIN CU 07610121810735
Product content
Product composition
Ingredients: DURUM WHEAT SEMOLINA, fresh EGGS 20% (ground keeping)
Shelf life from production
730 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’570 kJ / 371 kcal |
| Fat | ~ 3.5000 g |
| of which saturates | ~ 1.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 69.0000 g |
| of which sugars | 0.5000 g |
| Protein | ~ 14.0000 g |
| Fibre | ~ 3.5000 g |
Product group
Menu side dishes
Nutrition information
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- vegetarian
Further information
Dosage
63g/Port.
Yield
120Port.
How to use
As side for all kind of fish and meat dishes with or without sauce. Suitable for vegetarian dishes such as tofu, quorn, saitan, yasoja etc., as well as for soups and salads. Can also be used for sweet dishes.
Preparation
Add the rice pasta in slightly salted, boiling water and simmer for approx. 10 minutes, stirring occaisonally. Rinse with cold water and let drain well. Before serving, toss briefly in warm butter.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’570 kJ / 371 kcal |
| Net weight TU in kg | 7.5 |
| Gross weight TU in kg | 7.82 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 250 x 365 x 170 |
| Number of layers per pallet | 6 |
| Number of TU per palett | 60 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.