CS Purée instantanée 4 kg
Cuisine Santé
per case 4 kg
Cuisine Santé - naturally enjoyable. Favorite dish for all ages, 100 % natural, 100 % tasteful. All Cuisine Santé products are 100 % natural and guaranteed to be gluten-free and lactose-free. Moreover, the recipes do not contain any ingredients with allergenic potential.
Art. No. 885044.001
GTIN TU 07610121962489
Certified labels
- RSPO MB
Product content
Product composition
Ingredients: Potato, colouring spice extract
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 358 kcal / 1’517 kJ |
| Fat | ~ 0.8000 g |
| of which saturates | ~ 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 76.0000 g |
| of which sugars | ~ 1.0000 g |
| Protein | ~ 7.7000 g |
| Salt | ~ 0.1000 g |
| Fibre | ~ 8.1000 g |
Product group
Menu side dishes
Nutrition information
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
vegan
- gluten-free
Further information
Dosage
110g/Port.
Yield
160Port.
How to use
As a side-dish for all kind of meals.
Preparation
Boil the water with 4 g of salt, take the pan off the stove, add milk without lactose, add the product and let soak for a short moment.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 358 kcal / 1’517 kJ |
| Net weight TU in kg | 4 |
| Gross weight TU in kg | 4.38 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 109 x 274 x 470 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 84 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.