EC Pesto Toscana 825 g
Edition Culinaire
6 cups of 825G per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. Pesto from the heart of Italy. Ready to use pesto for a fast and simple use in the cold and warm kitchen. The rich taste of tomato and grilled bell peppers inspires the culinary creativity for each dish. The pure taste of Tuscany!
Art. No. 885038.001
GTIN CU 07610121811404
GTIN TU 07610121957669
Product content
Product composition
Ingredients: Olive oil 24% (75% refined olive oil, 25% extra virgin olive oil), red bell pepper 20%, dried tomatoes 15% (tomatoes, table salt), basil 11%, rapeseed oil, oregano 4%, Italian sheep's CHEESE 4% (Pecorino Romano: sheep's MILK, salt, cultures, animal rennet), ALMONDS 4%, garlic 3%, iodized table salt, water, acidifier (lactic acid), black pepper 0.2%, preservative (potassium sorbate).
Shelf life from production
240 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’638 kJ / 391 kcal |
| Fat | ~ 37.0000 g |
| of which saturates | ~ 5.3000 g |
| Carbohydrates | ~ 6.3000 g |
| of which sugars | ~ 3.1000 g |
| Protein | ~ 3.5000 g |
| Salt | ~ 4.2000 g |
| Fibre | ~ 3.1000 g |
Product group
Chilled fresh ingredients
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with EU rapeseed oil
- with olive oil
Further information
How to use
For all warm and cold dishes
Preparation
Ready to use
CU packaging
Cup
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’638 kJ / 391 kcal |
| Net weight TU in kg | 4.95 |
| Gross weight TU in kg | 5.19 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 400 x 270 x 110 |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of TU per palett | 72 |
Storage
Store packaging before and after opening cool (max. +5°C) and light-protected.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.