EC Garlic puree 825 g
Edition Culinaire
6 cups of 825 g per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. Authentic mild garlic puree with a fine structure due to the direct processing of the freshly harvested garlic. Ideal for cold and warm kitchen.
Art. No. 885037.001
GTIN CU 07610121811398
GTIN TU 07610121957652
Product content
Product composition
Ingredients: Garlic 74% (China), water, rapeseed oil, iodized salt (salt, potassium iodide), acid (citric acid), thickener (xanthan gum).
Shelf life from production
240 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 778 kJ / 186 kcal |
| Fat | ~ 9.6000 g |
| of which saturates | ~ 0.8000 g |
| Carbohydrates | ~ 18.0000 g |
| of which sugars | ~ 1.8000 g |
| Protein | ~ 5.2000 g |
| Salt | ~ 3.0000 g |
Product group
Chilled fresh ingredients
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with EU rapeseed oil
- vegan
Further information
How to use
For all warm and cold dishes
Preparation
Ready to use
CU packaging
Cup
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 778 kJ / 186 kcal |
| Net weight TU in kg | 4.95 |
| Gross weight TU in kg | 5.19 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 400 x 270 x 110 |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of TU per palett | 72 |
Storage
Store packaging before and after opening cool (max. +5°C) and light-protected.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.