EC Asian Flavour 825 g
Edition Culinaire
6 cups of 825G per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. Fusion sauce, thai kitchen style, for soups, sauces, meat courses as well as for perfect refinements; quite unexpectedly in combination with yoghurt or mayonnaise also as a dip base for vegetables. Fresh look and at the same time massive simplification of storage and mise-en-place.
Art. No. 885035.001
GTIN CU 07610121811114
GTIN TU 07610121957638
Product content
Product composition
Ingredients: Ginger 30%, rapeseed oil, garlic 14%, lemongrass 13%, coriander 7%, peperoncini 5%, iodized salt (salt, potassium iodide), lime leaf 2%, water, acid (citric acid), curry (contains: yellow MUSTARD), preservatives (potassium sorbate).
Shelf life from production
240 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’077 kJ / 257 kcal |
| Fat | ~ 23.0000 g |
| of which saturates | ~ 2.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 7.5000 g |
| of which sugars | ~ 1.3000 g |
| Protein | ~ 1.7000 g |
| Salt | ~ 4.1100 g |
| Fibre | ~ 1.3000 g |
Product group
Chilled fresh ingredients
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with EU rapeseed oil
- vegan
Further information
How to use
For all warm and cold dishes
Preparation
Ready to use
CU packaging
Cup
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’077 kJ / 257 kcal |
| Net weight TU in kg | 4.95 |
| Gross weight TU in kg | 5.19 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 400 x 270 x 110 |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of TU per palett | 72 |
Storage
Store packaging before and after opening cool (max. +5°C) and light-protected.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.