EC Egg plant involtini 1kg
Edition Culinaire
4 trays à 1 kg per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. Antipasti with added value. The unique aroma of eggplant combined with a fresh, delicious flavorsome cream cheese and basil filling.
Art. No. 885021
GTIN CU 07610121510406
GTIN TU 07610121956389
Product content
Product composition
Ingredients: Eggplant 46%, rapeseed oil, CHEESE 20%, salt, basil 3%, garlic, GRATED CHEESE, parsley, extra vergine olive oil, mint, chili peppers, margarine, white pepper, wine vinegar, PINE NUTS, CASHEW NUTS, preservative (sorbic acid), acids (citric acid), antioxidants (ascorbic acid).
Shelf life from production
270 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 580 kJ / 141 kcal |
| Fat | ~ 11.0000 g |
| of which saturates | ~ 6.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 7.0000 g |
| of which sugars | ~ 2.0000 g |
| Protein | ~ 3.0000 g |
| Salt | ~ 1.6000 g |
| Fibre | ~ 2.5000 g |
Product group
Antipasti
Nutrition information
-
with EU rapeseed oil
- vegetarian
Further information
How to use
As a classic Italian appetizer, for buffets, as side dish for salads, for apéro riche and mediterranean sandwiches.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Bowl
Logistics data
| Number of CU per TU | 4 |
| Energy | ~ 580 kJ / 141 kcal |
| Net weight TU in kg | 4 |
| Gross weight TU in kg | 4.42 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 273 x 215 x 130 |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of TU per palett | 117 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool place at a temperature of +4°C (+/-1°C).
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.