EC Black olive paste 500 g
Edition Culinaire
10 cups of 500 g per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. Antipasti with added value. Pure sensation! Black olive paste made out of monks' olives, according to an ancient traditional recipe of the monks. Intense fruity aroma and flavor of the olive, natural, slightly seasoned.
Art. No. 885009
GTIN CU 07610121510291
GTIN TU 07610121954965
Product content
Product composition
Ingredients: Black olives 94%, rapeseed oil, salt, acids (citric acid, lactic acid), antioxidants (ascorbic acid).
Shelf life from production
270 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Paste / pasty
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’070 kJ / 261 kcal |
| Fat | ~ 26.0000 g |
| of which saturates | ~ 6.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 4.5000 g |
| of which sugars | ~ 0.5000 g |
| Protein | ~ 1.5000 g |
| Salt | ~ 2.6000 g |
| Fibre | ~ 3.2000 g |
Product group
Antipasti
Nutrition information
-
with EU rapeseed oil
- vegan
Further information
How to use
As a classic Italian appetizer, for buffets, as side dish for salads, for apéro riche and mediterranean sandwiches.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Cup
Logistics data
| Number of CU per TU | 10 |
| Energy | ~ 1’070 kJ / 261 kcal |
| Net weight TU in kg | 5 |
| Gross weight TU in kg | 5.7 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 332 x 274 x 185 |
| Number of layers per pallet | 8 |
| Number of TU per palett | 64 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool place at a temperature of +4°C (+/-1°C).
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.