EC Involtini with dry-cured ham 1kg
Edition Culinaire
4 trays à 1 kg per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. Antipasti with added value. Rolled, covered, tempting! Tender cream cheese filling packed in smoked dry-cured ham. Aromatic and delicious! Spicy, fine combination with the sweetish taste of cream cheese.
Art. No. 885006
GTIN CU 07610121510260
GTIN TU 07610121954934
Product content
Product composition
Ingredients: CHEESE 52%, rapeseed oil, smoked dry-cured ham 18%, pink pepper.
Shelf life from production
270 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’450 kJ / 349 kcal |
| Fat | ~ 25.0000 g |
| of which saturates | ~ 2.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 1.0000 g |
| of which sugars | ~ 0.6000 g |
| Protein | ~ 30.0000 g |
| Salt | ~ 1.9000 g |
| Fibre | ~ 1.6000 g |
Product group
Antipasti
Nutrition information
- with EU rapeseed oil
Further information
How to use
As a classic Italian appetizer, for buffets, as side dish for salads, for apéro riche and mediterranean sandwiches.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Bowl
Logistics data
| Number of CU per TU | 4 |
| Energy | ~ 1’450 kJ / 349 kcal |
| Net weight TU in kg | 4 |
| Gross weight TU in kg | 4.42 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 273 x 215 x 130 |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of TU per palett | 117 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool place at a temperature of +4°C (+/-1°C).
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.