EC Dried tomatoes 1 kg
Edition Culinaire
4 trays à 1 kg per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. Antipasti with added value. The sun of the south! Dried with love and a touch of mediterranean spices - a delightful dinning experience. Sweetish, the scent of the aromatic, sun-ripened tomatoes, marinated according to a traditional italian recipe.
Art. No. 885005
GTIN CU 07610121510253
GTIN TU 07610121954927
Product content
Product composition
Ingredients: Tomatoes dehydrated 70%, rapeseed oil, salt, garlic, capers, wine vinegar, fennel, oregano, mint, basil, preservative (potassium sorbate), acids (citric acid), antioxidants (ascorbic acid).
Shelf life from production
270 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’010 kJ / 243 kcal |
| Fat | ~ 12.0000 g |
| of which saturates | ~ 1.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 23.0000 g |
| of which sugars | ~ 15.0000 g |
| Protein | ~ 4.5000 g |
| Salt | ~ 1.4000 g |
| Fibre | ~ 12.3000 g |
Product group
Antipasti
Nutrition information
-
with EU rapeseed oil
- vegan
Further information
How to use
As a classic Italian appetizer, for buffets, as side dish for salads, for apéro riche and mediterranean sandwiches.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Bowl
Logistics data
| Number of CU per TU | 4 |
| Energy | ~ 1’010 kJ / 243 kcal |
| Net weight TU in kg | 4 |
| Gross weight TU in kg | 4.42 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 273 x 215 x 130 |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of TU per palett | 117 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool place at a temperature of +4°C (+/-1°C).
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.