Sauce Hollandaise 1L Tetrapack
Cuisine Pro
Tray with 12 tetrapak of 1 L Upon receipt of the goods, it is confirmed that products are accepted by a non-IFS certified company.
Cuisine Pro - reliably efficient. Liquid Sauce Hollandaise with a subtle butter taste and light lemon flavour, ready to use.
Art. No. 884600.001
GTIN CU 07610121810582
GTIN TU 07610121961659
Product content
Product composition
Ingredients: Water, butter (15%) (Milk), sunflower oil, modified starch, white wine, milk protein, salt, white wine vinegar, skimmed milk powder, dextrose, emulsifier (E 472e), flavour enhancer (monosodium glutamate), dried onions, acidity regulators (disodium phosphate, citric acid), dried soy sauce (wheat, barley, soybean), flavour, yeast extract, lemon juice concentrate, colours (beta-carotene, curcumin, annatto, annatto norbixin).
Shelf life from production
183 Days
Consistency
Liquid
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 833 kJ / 211 kcal |
| Fat | ~ 20.0000 g |
| of which saturates | ~ 9.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 6.4000 g |
| of which sugars | ~ 2.2000 g |
| Protein | ~ 0.9000 g |
| Salt | ~ 1.3000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with sunflower oil
-
with palm oil
- vegetarian
Further information
Yield
1L
How to use
With asparagus and vegetables, fish, meat, poultry and all derivatives of Hollandaise sauce.
Preparation
Heat desired amount of sauce in pan, microwave or water bath.
CU packaging
Tetrapack
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 833 kJ / 211 kcal |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 12.61 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 208 x 402 x 170 |
| Number of layers per pallet | 6 |
| Number of TU per palett | 72 |
Storage
Store in a cool place, shelf life 2 - 3 days when opened.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.