Gautschi Chinoise Mix 47 g
Gautschi
per carton 10 cans of 47 g
Gautschi - THE sauce specialist. Mix for fondue chinoise
Art. No. 883075
GTIN CU 07610405030958
GTIN TU 07610121954156
Product content
Product composition
Ingredients: Iodized salt (salt, potassium iodide), dehydrated vegetables 23% (carrots, onions, leek, garlic, parsnip, CELERY), dehydrated black fungus 15%, flavour enhancer (monosodium glutamate), corn starch, hydrolysed vegetable protein (SOYBEAN), palm fat, yeast extract, spices, dehydrated parsley, colour (E 150c), flavours (contains: CELERY).
May contain traces of
Shelf life from production
360 Days
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’044 kJ / 249 kcal |
| Fat | ~ 5.9000 g |
| of which saturates | ~ 3.4000 g |
| Carbohydrates | ~ 27.0000 g |
| of which sugars | ~ 7.9000 g |
| Protein | ~ 15.0000 g |
| Salt | ~ 31.0000 g |
| Fibre | ~ 14.0000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- vegan
Further information
How to use
Can be served as a bouillon for fondue chinoise or as a clear soup with vegetables.
Preparation
Dissolve the contents of the sachet in 1 litre of hot water and stir.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 80 |
| Energy | ~ 1’044 kJ / 249 kcal |
| Net weight TU in kg | 3.76 |
| Gross weight TU in kg | 5.04 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 390 x 290 x 323 |
| Number of layers per pallet | 10 |
| Number of TU per palett | 50 |
Storage
Keep the package well closed. Store in a cool and dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.