Gautschi Herbal mousse 1.2kg
Gautschi
4 pails of 1.2 kg per case
Gautschi - THE sauce specialist. Typical herb mousse flavour. Good glazing and dosing properties as well as optimum melting/baking.
Art. No. 883054
GTIN CU 07610405963911
GTIN TU 07610121961413
Product content
Product composition
Ingredients: vegetable fat 52% (palm), water, seasoning preparation (maltodextrin, iodized salt, herbs [parsley, tarragon, oregano, rosemary], MUSTARD SEEDS, flavour enhancer [monosodium glutamate], onions, EGG WHITE POWDER, dextrose, yeast extract, spices [coriander, turmeric, cumin, fenugreek seeds, black pepper, dill, cayenne pepper, lovage], acid [lactic acid], rapeseed oil, white wine extract, natural flavour), MUSTARD (vinegar, water, MUSTARD SEEDS, salt, sugar, spices, spice extracts), corn starch, emulsifier (lecithins), preservative (potassium sorbate).
Shelf life from production
210 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Consistency
Mousse-like
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’212 kJ / 536 kcal |
| Fat | ~ 54.0000 g |
| of which saturates | ~ 26.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 9.0000 g |
| of which sugars | ~ 2.3000 g |
| Protein | ~ 3.0000 g |
| Salt | ~ 2.9000 g |
| Fibre | 0.5000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
can be regenerated
-
with palm fat
- vegetarian
Further information
How to use
Add the soft mousse on the grilled or sauted meat and let melt or glaze under the salamander. Important: the mousse should not be too cold when putting on the dishes.
Preparation
Ready for use
CU packaging
Pail
Logistics data
| Number of CU per TU | 4 |
| Energy | ~ 2’212 kJ / 536 kcal |
| Net weight TU in kg | 4.8 |
| Gross weight TU in kg | 6.02 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 350 x 370 x 155 |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of TU per palett | 54 |
Storage
Store in a cool and dry place. After opening, store refrigerated (5°C) and closed.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.