Gautschi Sauce Diavolo 200 g
Gautschi
12 bar of 200 g per carton
Gautschi - THE sauce specialist. Cut-resistant pasty sauce based on vegetable fat with visible chunks.
Art. No. 883051
GTIN CU 07610405062676
GTIN TU 07610405962679
Product content
Product composition
Ingredients: Vegetable fat 54% (palm), water, MUSTARD (table vinegar, water, MUSTARD seeds, salt, sugar, spices), pepperoni preparation 3. 1%, maize starch, tomato concentrate, iodised table salt, peppercorns, emulsifier (sunflower lecithin), spice preparation, vegetables (hot peppers, garlic, onions), paprika extract colouring, spices (MUSTARD), sunflower oil, seasoning (flavour enhancer [E621], SELLERIE, SOYA, SENF), seasoning (SOYA), vegetable stock (flavour enhancer [E621], maltodextrin, seasoning (SOY), iodised table salt, yeast extract, vegetable concentrate (SELLERIE), rapeseed oil, flavourings)), natural flavourings, brandy, peppercorns, ANCHOVIES, flavour enhancer (monosodium glutamate), sugar, lemon juice, olive oil
Shelf life from production
210 Days
Quality and transparency
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Consistency
Firm
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’260 kJ / 550 kcal |
| Fat | ~ 58.0000 g |
| of which saturates | ~ 27.6000 g |
| Carbohydrates | ~ 5.6000 g |
| of which sugars | ~ 1.0000 g |
| Protein | ~ 1.2000 g |
| Salt | ~ 2.8000 g |
| Fibre | ~ 1.0000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
with palm fat
-
gluten-free
- lactose free
Further information
How to use
With all grilled or sautéed meat or fish. Also for blending sauces. Important: Diavolo sauce is not suitable for glazing. It should also not be heated above 40°C. Tip: The sauce that has been taken out of the packaging and enriched or refined, for example, can be dressed into pleasing rosettes (then frozen or simply taken to the mise en place).
Preparation
Place the slices on the meat and let them melt. Important: The slices should not be too cold when they are placed on the dish.
CU packaging
Bar
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 2’260 kJ / 550 kcal |
| Net weight TU in kg | 2.4 |
| Gross weight TU in kg | 2.8 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 225 x 360 x 180 |
| Number of layers per pallet | 7 |
| Number of TU per palett | 70 |
Storage
Keep package tightly closed, store in a cool place, max. 5°C. Once opened, consume within 3 weeks.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.