Gautschi Sauce Madagascar 500 g
Gautschi
8 bar of 500 g per carton
Gautschi - THE sauce specialist. Cut-resistant pasty sauce based on vegetable fat with whole peppercorns.
Art. No. 883050
GTIN CU 07610405062614
GTIN TU 07610405085262
Product content
Product composition
Ingredients: Vegetable fat (palm), water, green pepper, MUSTARD (brandy vinegar, water, MUSTARD seeds, salt, sugar, spices, thickener (guar gum), spice extract), corn starch, spices (pepper, curry, paprika), emulsifier (E322), hydrolysed vegetable protein (water, vegetable protein [corn, SOY], salt), herbs (parsley, basil, marjoram, thyme, tarragon, chervil), natural flavours, gravy powder (palm fat, potato starch, iodized salt, flavour enhancer [E621], yeast extract, hydrolysed vegetable protein [SOY], sugar, tomato puree, beef meat extract, colour [E150d], flavour, spices, onion), seasoning (salt, flavour enhancer [E621], sugar, dehydrated onion, palm fat, yeast extract, potato starch, spices, flavour), iodized salt, vegetable bouillon (flavour enhancer [E621], CELERY, SOY), seasoning (iodized salt, flavour enhancer [E621], spices (MUSTARD), maltodextrin, vegetable fat (palm), herbs, dehydrated Worcestershire sauce [SOY, CELERY], anticaking agent [E551], flavours), garlic, ANCHOVIES (ANCHOVY fillet, olive oil, salt), dehydrated spinach, lemon juice, wine brandy (contains colour E150d), olive oil.
Shelf life from production
210 Days
Quality and transparency
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Consistency
Firm
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’053 kJ / 499 kcal |
| Fat | ~ 52.9000 g |
| of which saturates | ~ 26.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 4.6000 g |
| of which sugars | ~ 0.4000 g |
| Protein | ~ 1.1000 g |
| Salt | ~ 1.7000 g |
| Fibre | ~ 0.8000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
with palm fat
-
gluten-free
-
lactose free
- without added sugar
Further information
How to use
With all grilled or sautéed meat or fish. Also for mixing up sauces. Important: Madagascar sauce is not suitable for glazing. It should also not be heated above 40°C. Tip: The sauce that has been taken out of the packaging and enriched or refined, for example, can be dressed into pleasing rosettes (then frozen or simply taken to the mise en place).
Preparation
Place the slices on the meat and let them melt. Important: The slices should not be too cold when they are placed on the dish.
CU packaging
Bar
Logistics data
| Number of CU per TU | 8 |
| Energy | ~ 2’053 kJ / 499 kcal |
| Net weight TU in kg | 4 |
| Gross weight TU in kg | 4.66 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 345 x 215 x 110 |
| Number of layers per pallet | 7 |
| Number of TU per palett | 70 |
Storage
Keep package tightly closed, store in a cool place, max. 5°C. Use up quickly after opening.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.