Gautschi garlic butter 500 g
Gautschi
8 bar of 500 g per carton
Gautschi - THE sauce specialist. Cut-resistant garlic butter with intesive flavor.
Art. No. 883049
GTIN CU 07610405062591
GTIN TU 07610405962594
Product content
Product composition
Ingredients: BUTTER 77% (Switzerland), water, garlic 8%, MUSTARD (vinegar, water, MUSTARD SEEDS, salt, sugar, spices), corn starch, emulsifier (sunflower lecithin), natural garlic flavour, spice extract, Seasoning (flavour enhancer [monosodium glutamate]).
Shelf life from production
180 Days
Quality and transparency
Completely free from gluten-containing ingredients
Consistency
Firm
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’455 kJ / 596 kcal |
| Fat | ~ 64.0000 g |
| of which saturates | ~ 41.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 3.9000 g |
| of which sugars | ~ 2.0000 g |
| Protein | ~ 1.1000 g |
| Salt | ~ 0.9000 g |
| Fibre | ~ 0.3000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
vegetarian
-
gluten-free
- without added sugar
Further information
How to use
With all grilled or sautéed meat or fish. Also for mixing up sauces. Important: Garlic butter is not suitable for glazing. It should also not be heated above 40°C. Tip: The sauce that has been taken out of the packaging and e.g. enriched or refined can be dressed into pleasing rosettes (then frozen or simply taken to the mise en place).
Preparation
Place the slices on the meat and let them melt. Important: The slices should not be too cold when they are placed on the dish.
CU packaging
Bar
Logistics data
| Number of CU per TU | 8 |
| Energy | ~ 2’455 kJ / 596 kcal |
| Net weight TU in kg | 4 |
| Gross weight TU in kg | 4.66 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 345 x 215 x 110 |
| Number of layers per pallet | 7 |
| Number of TU per palett | 70 |
Storage
Keep package tightly closed, store in a cool place, max. 5°C. Use within 3 weeks after opening.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.