Gautschi Sauce curry 2 kg
Gautschi
pail of 2 kg
Gautschi - THE sauce specialist. Slightly sweet curry sauce with an exotic touch and bright color.
Art. No. 883029
GTIN CU 07610405055494
Product content
Product composition
Ingredients: sunflower oil, YOGHURT (pasteurized whole MILK, MILK PROTEIN), MUSTARD (water, MUSTARD seeds, vinegar, salt, sugar), mango preparation (mango mass [sugar, mango 1.9%, salt, spices], ginger, garlic, peppered bulkheads [peppered bulkheads, salt]), Salted EGG YOLK (pasteurized EGG YOLK, salt), curry 2.1% (turmeric, coriander grain, cumin, fenugreek, garlic, black pepper, yellow MUSTARD, onions, iodized salt, paprika, nutmeg, ginger, mace, cayenne pepper, cardamom), sugar, iodized salt, acids lactic acid, natural flavours, preservative potassium sorbate, thickeners xanthan gum.
Shelf life from production
180 Days
Quality and transparency
Completely free from gluten-containing ingredients
Consistency
Creamy
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’884 kJ / 457 kcal |
| Fat | ~ 45.7000 g |
| of which saturates | ~ 6.2000 g |
| Carbohydrates | ~ 8.7000 g |
| of which sugars | ~ 6.3000 g |
| Protein | ~ 2.7000 g |
| Salt | ~ 2.1000 g |
| Fibre | ~ 0.6000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
with sunflower oil
-
vegetarian
- gluten-free
Further information
How to use
As a cold sauce for a wide variety of dishes in cold and hot cuisine. As a base for your own dip creations, sandwiches and salads.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Pail
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’884 kJ / 457 kcal |
| Net weight TU in kg | 2 |
| Gross weight TU in kg | 2.2 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 170 x 170 x 135 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 150 |
Storage
Keep package tightly closed, store in a cool place, max. 5°C. Use within 3 weeks after opening.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.