Yogo Dressing 2x2 l
Cuisine Pro
2 bottles of 2 L per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Liquid, slightly creamy bound ready to serve dressing. Finely seasoned dressing with yogurt.
Art. No. 880314
GTIN CU 07610121411437
GTIN TU 07610121939245
Product content
Product composition
Ingredients: YOGURT ( whole MILK, skimmed MILK powder; pasteurized) 33.0%, water, rapeseed oil 22.4%, vinegar, MUSTARD (vinegar, water, MUSTARD seeds, salt, sugar), sugar, EGG YOLK preparation (EGG YOLK pasteurize, salt), salt iodized, seasoning (salt, flavor enhancer (E621), sugar, onions dried, palm fat, yeast extract, potato starch, spices, flavours), thickeners (xanthan gum), natural flavours, preservative (potassium sorbate), natural onion flavour, acids (E330).
Shelf life from production
210 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Consistency
Liquid
Nutrition Facts
Pro 100 Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 959 kJ / 229 kcal |
| Fat | ~ 22.0000 g |
| of which saturates | ~ 2.6000 g |
| Carbohydrates | ~ 3.7000 g |
| of which sugars | ~ 3.1000 g |
| Protein | ~ 1.5000 g |
| Salt | ~ 1.5000 g |
| Fibre | ~ 0.0100 g |
Product group
Dressings
Nutrition information
-
with EU rapeseed oil
- vegetarian
Further information
How to use
For all kind of salades according to taste.
Preparation
Ready to serve - Shake well before use.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 959 kJ / 229 kcal |
| Net weight TU in kg | 4 |
| Gross weight TU in kg | 4.24 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 200 x 150 x 255 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 96 |
Storage
Cuisine Pro - reliably efficient. Liquid, slightly creamy bound ready to serve dressing. Finely seasoned dressing with yogurt.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.