Mara Turmeric 400G
Mara
6 cans à 400G per carton
Mara – Turmeric enhances curries, rice, vegetable and lentil dishes, as well as soups, stews and refined sauces. Ideal for natural colouring, turmeric gives rice, pasta and sauces a vibrant golden hue and a warm, elegant spice note.
Art. No. 880285
GTIN CU 04000068871396
GTIN TU 04000068871389
Product content
Product composition
Ingredients: Turmeric
May contain traces of
celery,
khorasan wheat,
wheat,
mustard,
rye,
sesame seed,
barley,
oat,
spelt.
Shelf life from production
900 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Powder
Nutrition Facts
| Energy | ~ 1’542 kJ / 367 kcal |
| Fat | ~ 9.9000 g |
| of which saturates | ~ 2.9000 g |
| Carbohydrates | ~ 58.0000 g |
| of which sugars | ~ 58.0000 g |
| Protein | ~ 7.8000 g |
| Salt | ~ 0.1000 g |
| Fibre | ~ 6.7000 g |
Product group
Spices
Nutrition information
-
palm fat/palm oil free
- vegan
Further information
How to use
Ideal to season all kind of dishes.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’542 kJ / 367 kcal |
| Net weight TU in kg | 2.4 |
| Gross weight TU in kg | 2.73 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 272 x 155 x 179 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.