Mara Paprika hot 380G
MARA
6 cans of 380G per carton
Mara - Hot paprika. Indispensable for goulash dishes, short roasted or braised meat, antipasti or dips and spicy creams. Also very good for seasoning dishes with stewed or cooked tomatoes, such as Bolognese.
Art. No. 880268
GTIN CU 04000068038522
GTIN TU 04000068741187
Product content
Product composition
Ingredients: Hot paprika (Spain, China).
May contain traces of
sesame seed,
celery,
mustard,
khorasan wheat,
oat,
rye,
spelt,
barley,
wheat.
Shelf life from production
810 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’493 kJ / 358 kcal |
| Fat | ~ 13.0000 g |
| of which saturates | ~ 2.1000 g |
| Carbohydrates | ~ 35.0000 g |
| of which sugars | ~ 33.0000 g |
| Protein | ~ 15.0000 g |
| Salt | ~ 0.1000 g |
| Fibre | ~ 21.0000 g |
Product group
Spices
Nutrition information
- vegan
Further information
How to use
Excellent for seasoning all kinds of dishes.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’493 kJ / 358 kcal |
| Net weight TU in kg | 2.28 |
| Gross weight TU in kg | 2.62 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 277 x 158 x 187 |
| Number of layers per pallet | 8 |
| Number of TU per palett | 160 |
Storage
Keep the package well closed. Store in a dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.