Mara Vanilla beans 115G
MARA
6 cans à 115G per carton
Mara - Vanilla beans are mainly suitable for sweet dishes or desserts. Vanilla smells inimitably delicate and pleasantly aromatic. It tastes characteristically sweet and spicy.
Art. No. 880265
GTIN CU 04000068038492
GTIN TU 04000068741149
Product content
Product composition
Ingredients: Vanilla pods (Madagascar)
Shelf life from production
810 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Prepared, after adding further components (PREPARED)
| Energy | ~ 1’086 kJ / 262 kcal |
| Fat | ~ 8.2000 g |
| of which saturates | ~ 1.1000 g |
| Carbohydrates | ~ 24.8000 g |
| of which sugars | ~ 13.9000 g |
| Protein | ~ 4.1000 g |
| Salt | ~ 0.0900 g |
| Fibre | ~ 36.5000 g |
Product group
Spices
Nutrition information
- vegan
Further information
How to use
Excellent for seasoning all kinds of dishes.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’086 kJ / 262 kcal |
| Net weight TU in kg | 0.69 |
| Gross weight TU in kg | 1.03 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 277 x 158 x 187 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep the package well closed. Store in a dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.