Mara Saffron, ground 25G
Mara
6 jars of 25G per carton
Mara - Saffron loved by kings and revered by chefs, saffron remains one of the most exclusive cooking ingredients today. Risotto alla milanese, bouillabaisse, paella, pilaf – the melodious names of probably the most well-known saffron dishes attest to how widespread the use of this spice is. Recipes that use saffron span the delicious cuisine of the Western World as well as oriental cuisine and even the fragrant cuisine of the Mediterranean region.
Art. No. 880251
GTIN CU 04005924707260
GTIN TU 04005924026682
Product content
Product composition
Ingredients: Ground saffron (Iran).
May contain traces of
sesame seed,
celery,
mustard,
rye,
oat,
barley,
wheat,
spelt,
khorasan wheat.
Shelf life from production
1080 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
| Energy | ~ 1’489 kJ / 353 kcal |
| Fat | ~ 5.9000 g |
| of which saturates | ~ 1.8000 g |
| Carbohydrates | ~ 62.0000 g |
| of which sugars | ~ 61.0000 g |
| Protein | ~ 11.0000 g |
| Salt | ~ 0.4000 g |
| Fibre | ~ 3.9000 g |
Product group
Spices
Nutrition information
- vegan
Further information
How to use
Ideal to season all kind of dishes.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Glass
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’489 kJ / 353 kcal |
| Net weight TU in kg | 0.15 |
| Gross weight TU in kg | 0.67 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 275 x 54 x 86 |
| Number of layers per pallet | 10 |
| Number of TU per palett | 600 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.