Mara Granulated garlic 550G
Mara
6 cans à 550G per carton
Mara - Garlic is used in all kinds of spicy dishes whenever a subtle hint or a more intense flavor of garlic is desired. Readily dispensable as granules, yet still sufficiently fine.
Art. No. 880247
GTIN CU 04005924707338
GTIN TU 04005924026637
Product content
Product composition
Ingredients: Granulated garlic (China)
May contain traces of
sesame seed,
mustard,
celery,
barley,
spelt,
rye,
oat,
khorasan wheat,
wheat.
Shelf life from production
810 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
| Energy | ~ 1’512 kJ / 357 kcal |
| Fat | ~ 0.3000 g |
| of which saturates | ~ 0.1000 g |
| Carbohydrates | ~ 70.0000 g |
| of which sugars | ~ 21.0000 g |
| Protein | ~ 16.0000 g |
| Salt | ~ 0.1000 g |
| Fibre | ~ 4.7000 g |
Product group
Spices
Nutrition information
- vegan
Further information
How to use
Ideal to season all kind of dishes.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’512 kJ / 357 kcal |
| Net weight TU in kg | 3.3 |
| Gross weight TU in kg | 3.64 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 277 x 158 x 187 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.