Italian Dressing LVK 10 l
Cuisine Pro
Bi-Box of 10 L
Cuisine Pro - reliably efficient. Liquid, ready-to-serve, vegan Italian dressing based on rapeseed and olive oil and without flavour-enhancing additives.
Art. No. 880153
GTIN CU 07610121811817
Certified labels
- V-LABEL VEGAN
Product content
Product composition
Ingredients: Water, rapeseed oil 18%, red wine vinegar, olive oil (75% refined olive oil, 25% extra virgin olive oil), sea salt, lemon juice, sugar, seasoning (seasoning, rapeseed oil), yeast extract, concentrated elderberry juice, thickener (xanthan gum), caramelized sugar syrup, herbs (basil, marjoram, parsley, dill, tarragon, lovage, savory), black pepper.
Shelf life from production
210 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Liquid
Nutrition Facts
Pro 100 Milliliter Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 946 kJ / 226 kcal |
| Fat | ~ 24.0000 g |
| of which saturates | ~ 2.4000 g |
| Carbohydrates | ~ 2.3000 g |
| of which sugars | ~ 1.5000 g |
| Protein | ~ 0.5000 g |
| Salt | ~ 2.5000 g |
| Fibre | ~ 0.2000 g |
Product group
Dressings
Nutrition information
-
LVK (Nutrition balanced and light)
-
with rapeseed oil
-
with olive oil
-
vegan
-
gluten-free
- lactose free
Further information
How to use
Cuisine Pro - proven efficient. Liquid, ready-to-serve Italian dressing on the basis of Canola oil, according to a classic recipe with red wine and herbs.
Preparation
Ready to serve - Shake before use.
CU packaging
Carton with inner bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 946 kJ / 226 kcal |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.48 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 190 x 190 x 310 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 72 |
Storage
Store in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.