Sauce Tartare 4.1 kg
Cuisine Pro
pail of 4.1 kg
Cuisine Pro - proven efficient. Tartar sauce produced according to a classic recipe.
Art. No. 880054
GTIN CU 07610121810827
Product content
Product composition
Ingredients: Sunflower oil 60%, pickles 12 % (cucumbers, brandy vinegar, sugar, salt), water, MUSTARD (water, MUSTARD seeds, vinegar, salt, sugar), pasteurized EGG YOLK (ground keeping), onions, herbal vinegar, herbs, aceto balsamico (with colour (sulphite-ammonia caramel), antioxidant (POTASSIUM SULFITE)), lemon juice, seasoning (contains LACTOSE and SOYA), thickener (xanthan gum), iodized salt (salt, potassium iodide), preservative (potassium sorbate), worcestershire sauce (GLUTEN, FISH).
Shelf life from production
210 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Consistency
Firm
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’350 kJ / 572 kcal |
| Fat | ~ 62.0000 g |
| of which saturates | ~ 7.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 2.0000 g |
| of which sugars | ~ 1.0000 g |
| Protein | ~ 1.5000 g |
| Salt | ~ 1.5000 g |
| Fibre | ~ 0.3000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
- with sunflower oil
Further information
How to use
Cold sauce for a wide variety of dishes such as Roastbeef, eggs, fried and sauted warm fish, poached or steamed cold fish. As a basis for your own dip creations, sandwiches and salads.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Pail
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 2’350 kJ / 572 kcal |
| Net weight TU in kg | 4.1 |
| Gross weight TU in kg | 4.4 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 220 x 220 x 170 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Store in a cool and dry place. Once opened keep packaging tightly closed in a cool (5°C) place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.