Herb butter 500 g
Cuisine Pro
8 sticks of 500 g per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Easy to cut, well seasoned smooth melting butter with fine herbs.
Art. No. 880053.002
GTIN CU 07610121810308
GTIN TU 07610121939061
Product content
Product composition
Ingredients: BUTTER 76% (Switzerland), water, herbs 3.5% (parsley, thyme, basil, marjoram, chives, chervil, oregano, tarragon, dill, lovage, savory), MUSTARD (vinegar, water, MUSTARD seeds, salt, sugar, spices), corn starch, iodized salt, emulsifier (sunflower lecithin), spices (contains: MUSTARD), garlic, hydrolysed vegetable protein (SOYBEAN), natural flavours, ANCHOVIES, brandy, lemon juice, olive oil.
Shelf life from production
180 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Firm
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’400 kJ / 583 kcal |
| Fat | ~ 63.0000 g |
| of which saturates | ~ 41.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 3.0000 g |
| of which sugars | ~ 1.0000 g |
| Protein | ~ 0.9000 g |
| Salt | ~ 1.3000 g |
| Fibre | 0.5000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
- with olive oil
Further information
How to use
For all grilled or sauted meat or fish dishes. Use to mount sauces. Hint: the sauce can be used to refine and enrich dishes. You can dress rosettes and deep-freeze or use for mise en place.
Preparation
Place the cutted slice on the meat and let melt. Important: the slices should not be too cold when putting on the dishes.
CU packaging
Bar
Logistics data
| Number of CU per TU | 8 |
| Energy | ~ 2’400 kJ / 583 kcal |
| Net weight TU in kg | 4 |
| Gross weight TU in kg | 4.67 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 345 x 215 x 110 |
| Number of layers per pallet | 7 |
| Number of TU per palett | 70 |
Storage
Keep packaging tightly closed, in a cool place, max. 5°C.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.