Rapsonaise 10KG
Cuisine Pro
pail of 10 kg
Cuisine Pro - proven efficiency. Sturdy mayonnaise for use in the cold kitchen.
Art. No. 880051
GTIN CU 07610121811374
Product content
Product composition
Ingredients: Rapeseed oil, water, EGG preparation (pasteurized EGG, table salt), MUSTARD (water, MUSTARD SEED, table vinegar, table salt, sugar, spices), white wine vinegar, table vinegar, iodized table salt, lemon juice, thickener (xanthan gum).
Shelf life from production
180 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Completely free from gluten-containing ingredients
Free from preservatives
Consistency
Firm
Nutrition Facts
Pro 100 g Prepared, after adding further components (PREPARED)
| Energy | ~ 2’822 kJ / 674 kcal |
| Fat | ~ 72.0000 g |
| of which saturates | ~ 6.1000 g |
| Carbohydrates | ~ 0.6000 g |
| of which sugars | ~ 0.1000 g |
| Protein | ~ 1.0000 g |
| Salt | ~ 1.1000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
palm fat/palm oil free
-
with EU rapeseed oil
-
with rapeseed oil
-
vegetarian
- gluten-free
Further information
How to use
Can be served with a wide variety of cold dishes. For garnishing sandwiches and cold dishes. For making your own dressing or dip creations.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Pail
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 2’822 kJ / 674 kcal |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.4 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 268 x 268 x 290 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Store in a cool and dry place. After opening, store refrigerated (5°C) and closed.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.