Mayonnaise 1KG
Cuisine Pro
4 bags of 1kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. The classical mayonnaise recipe - without preservative. Natural color, ideal to use in a pastry bag, good cutting resistance.
Art. No. 880045.001
GTIN CU 07610121811619
GTIN TU 07610121959687
Product content
Product composition
Ingredients: sunflower oil 81%, EGG YOLK preparation (EGG YOLK pasteurized [free-range], salt) 7.7%, MUSTARD (water, MUSTARD seeds, vinegar, salt uniodized, sugar, turmeric), water, spice wine vinegar (white wine vinegar, natural flavour), vinegar, hydrolysed vegetable protein (water, vegetable protein [corn, SOY], salt), natural pepper flavour, acids (E330)
Shelf life from production
210 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Firm
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 3’027 kJ / 723 kcal |
| Fat | ~ 76.0000 g |
| of which saturates | ~ 9.6000 g |
| Carbohydrates | 0.5000 g |
| of which sugars | 0.5000 g |
| Protein | ~ 1.5000 g |
| Salt | ~ 1.0000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
with sunflower oil
- vegetarian
Further information
How to use
To use for all kind of cold and warm dishes. To garnish canapés and salads or to create homemade dressings and dip creations.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 4 |
| Energy | ~ 3’027 kJ / 723 kcal |
| Net weight TU in kg | 4 |
| Gross weight TU in kg | 4.18 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 245 x 145 x 180 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 96 |
Storage
Store in cool and dry place. Once opened keep packaging tightly closed in a cool (5°C) place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.