Veganaise 4.5 kg
Cuisine Pro
pail of 4.5 kg
Cuisine Pro - reliably efficient. Natural color, ideal to use in a pastry bag, good cutting resistance. For preparing classic mayonnaise recipes, your own vinaigrette creations or dips, the ideal accompaniment to a variety of hot and cold dishes. For garnishing canapés and cold dishes.
Art. No. 880042
GTIN CU 07610121811794
Certified labels
- V-LABEL VEGAN
Product content
Product composition
Ingredients: rapeseed oil, water, maize starch, table vinegar, mustard (water, mustard seeds, table vinegar, red wine vinegar, table salt, sugar, spices), non-iodised table salt, sugar, pea protein, herbal wine vinegar, thickener (xanthan gum), preservative (potassium sorbate), natural lovage extract, lemon juice concentrate, curcuma.
Shelf life from production
180 Days
Quality and transparency
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Consistency
Firm
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 511 kcal / 2’103 kJ |
| Fat | ~ 54.0000 g |
| of which saturates | ~ 3.8000 g |
| Carbohydrates | ~ 4.4000 g |
| of which sugars | ~ 0.7000 g |
| Protein | ~ 0.7000 g |
| Salt | ~ 1.4000 g |
| Fibre | ~ 0.4000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
with CH rapeseed oil
-
with rapeseed oil
- vegan
Further information
Dosage
according to demand
How to use
For preparing classic mayonnaise recipes, your own vinaigrette creations or dips, the ideal accompaniment to a variety of hot and cold dishes. For garnishing canapés and cold dishes.
Preparation
Ready for use
CU packaging
Pail
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 511 kcal / 2’103 kJ |
| Net weight TU in kg | 4.5 |
| Gross weight TU in kg | 4.67 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 227 x 227 x 194 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 72 |
Storage
Store in a cool and dry place. After opening, store refrigerated (5°C) and closed.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.