Caramel sugar 6x285 g
Cuisine Pro
6 bags of 285G per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Coarsely ground caramel sugar which rehydrates by itself (not necessary to use a torch). Caramelizes within minutes and yields a crunchy crust and perfect color.
Art. No. 869984.001
GTIN CU 07610121611042
GTIN TU 07610121951315
Product content
Product composition
Ingredients: Caramel sugar (sugar, caramelized glucose syrup).
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’680 kJ / 396 kcal |
| Carbohydrates | ~ 99.0000 g |
| of which sugars | ~ 99.0000 g |
| Salt | ~ 0.1200 g |
| Fibre | ~ 0.5000 g |
Product group
Desserts
Nutrition information
- vegan
Further information
How to use
To use for Crème Brûlée, Crème Catalane, cake and pastry.
Preparation
Sprinkle desired amount of caramel sugar on top of the Crème brûlée, 10 minutes before serving. The sugar will rehydrate by itself , not necessary to use a torch.
CU packaging
SRP (Shelf Ready Packaging)
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’680 kJ / 396 kcal |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 398 x 142 x 236 |
| Number of layers per pallet | 4 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place. Keep away from humidity!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.