Flan Chocolate 720 g
Cuisine Pro
12 pouches of 720g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Ready to use powder to produce chocolate flans and custards with an intense chocolate flavor and nice color.
Art. No. 868224.001
GTIN CU 07610121611127
GTIN TU 07610121959779
Product content
Product composition
Ingredients: Sugar, corn starch, defatted cocoa 11%, chocolate powder 3.0% (sugar, cocoa), thickeners (carrageenan, carob bean gum), emulsifiers (sunflower lecithin, SOY lecithin), stabilizer (sodium citrate), dextrose, iodized salt (salt, potassium iodide), firming agent (potassium chloride), acidity regulator (calcium sulphate).
May contain traces of
milk,
eggs.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’599 kJ / 377 kcal |
| Fat | ~ 2.2000 g |
| of which saturates | ~ 1.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 84.0000 g |
| of which sugars | ~ 71.0000 g |
| Protein | ~ 3.0000 g |
| Salt | ~ 0.6300 g |
| Fibre | ~ 4.8000 g |
Product group
Desserts
Nutrition information
-
freezer-stable
- vegan
Further information
Dosage
180g/Port.
Yield
40Port.
How to use
Mostly used for desserts and sweet dishes. As a flan or custard garnished with whipped cream, fruit coulis or compote, toppings etc.
Preparation
Bring 4 liters of full cream milk to a simmer, remove the saucepan from the hot plate and stir in the content of the pouch using a whisk. Bring to a simmer again whilst stirring continuously and allow to simmer gently for 3 minutes. Pour into dessert moulds of your choice then allow to cool for at least 3 hours in a refrigerator. Invert and garnish to taste.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’599 kJ / 377 kcal |
| Net weight TU in kg | 8.64 |
| Gross weight TU in kg | 9 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 398 x 262 x 236 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.