Flan Vanille 480 g
Cuisine Pro
12 pouches of 480g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Ready to use powder to produce a flan with well rounded vanilla flavor and vanilla seeds.
Art. No. 868124.001
GTIN CU 07610121610700
GTIN TU 07610121959762
Product content
Product composition
Ingredients: Sugar, corn starch, dextrose, thickeners (carrageenan, carob bean gum), acidity regulators (sodium citrate, calcium sulphate), colours (curcumin, beta-carotene), flavour (contains: MILK), iodized salt, firming agent (E 508), emulsifier (SOY lecithin), vanilla seeds 0.003%.
May contain traces of
barley,
wheat,
khorasan wheat,
spelt,
oat,
rye.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’650 kJ / 389 kcal |
| Fat | 0.5000 g |
| of which saturates | 0.1000 g |
| Carbohydrates | ~ 95.0000 g |
| of which sugars | ~ 80.0000 g |
| Protein | 0.5000 g |
| Salt | ~ 0.8500 g |
| Fibre | ~ 1.0000 g |
Product group
Desserts
Nutrition information
-
freezer-stable
- vegetarian
Further information
Dosage
120g/Port.
Yield
40Port.
How to use
Mostly used for desserts and sweet dishes. As a Flan Caramel, vanilla flan with whipped cream, fruit coulis or compote, toppings etc.
Preparation
Bring 4 liters of full cream milk to a simmer, remove the saucepan from the hot plate and stir in the content of the pouch using a whisk. Bring to a simmer again whilst stirring continously and allow to simmer gently for 3 minutes. Pour into desserts moulds of your choice then allow to cool for at least 3 hours in a refrigerator. Invert and garnish to taste.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’650 kJ / 389 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.76 |
| Gross weight TU in kg | 7.15 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 398 x 262 x 236 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.