Crème Catalane 440 g
Cuisine Pro
12 pouches of 440g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Ready to use powder to prepare a traditional Crème Catalane.
Art. No. 868014.001
GTIN CU 07610121610823
GTIN TU 07610121959755
Product content
Product composition
Ingredients: Sugar, corn starch, dextrose, thickeners (E 407, carob bean gum), colours (beta-carotene, curcumin), stabilizer (E 331), firming agents (E 508), iodized salt, flavour (contains: MILK), acidity regulator (calcium sulphate), maltodextrin, emulsifier (SOYlecithin).
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’650 kJ / 388 kcal |
| Fat | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 96.0000 g |
| of which sugars | ~ 86.0000 g |
| Protein | 0.5000 g |
| Salt | ~ 0.6000 g |
| Fibre | ~ 0.8000 g |
Product group
Desserts
Nutrition information
- vegetarian
Further information
Dosage
110g/Port.
Yield
44Port.
How to use
Mostly used for desserts and sweet dishes.
Preparation
Bring 2 l full-fat milk with 2 l full cream to a simmer, remove the saucepan from the hotplate and stir in the contents of the pouch using a whisk. Bring to a simmer again whilst stirring continously and allow to simmer gently for 3 minutes. Pour into dessert moulds of your choice then allow to cool for at least 3 hours in a refrigerator. Sprinkle with HACO caramel sugar prior to serving.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’650 kJ / 388 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.28 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 398 x 262 x 236 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.