Mix for Tiramisu 440 g
Cuisine Pro
12 pouches of 440g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Ready to use mix to prepare a traditional tiramisu.
Art. No. 867504.001
GTIN CU 07610121611288
GTIN TU 07610121959991
Product content
Product composition
Ingredients: Sugar, CREAM powder 14%, dried glucose syrup, cocoa butter, coconut oil, skimmed MILK powder, emulsifier (E 472b), WHOLE EGG POWDER (ground keeping) 2.5%, thickener (carrageenan), MILK PROTEIN, flavours, stabilizer (tetrasodium diphosphate), colour (beta-carotene).
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’255 kJ / 539 kcal |
| Fat | ~ 30.0000 g |
| of which saturates | ~ 22.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 61.0000 g |
| of which sugars | ~ 55.0000 g |
| Protein | ~ 6.0000 g |
| Salt | ~ 0.5000 g |
| Fibre | ~ 0.7000 g |
Product group
Desserts
Nutrition information
-
palm fat/palm oil free
-
with coconut fat/oil
- vegetarian
Further information
Dosage
440g/Port.
Yield
25Port.
How to use
Mostly used for desserts and sweet dishes.
Preparation
Add contents of pouch to 1 liter of cold milk and beat with an electric mixer at the highest speed for 5 minutes. Chill for a minimum of 3 hours at 4°C. Serve cold. Enrich by adding 250 g of mascarpone.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 2’255 kJ / 539 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.28 |
| Gross weight TU in kg | 5.74 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 398 x 262 x 236 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.