Tastiq with yogurt filling
TASTIQ
24 bars at 35g per Display
Tastiq Yogurt Sandwich DISP 35G BAR - Cereal bar with yogurt filling. Suitable as a snack during sports activities, hiking, mountaineering, driving, before or after any other exertion, as well as at school and in the office.
Art. No. 865906
GTIN CU 07610121611448
GTIN TU 07610121961369
Product content
Product composition
Ingredients: Cereals 37%(OAT, rice, WHEAT, corn), sugar, glucose, coconut oil, glucose syrup, fructose, YOGHURT skimmed milk powder 4.2%, skimmed MILK powder, sunflower oil, palm fat, whole MILK powder, humectant (sorbitol syrup), illipe butter, shea butter, acid (citric acid), salt, BARLEY malt extract, natural flavour, emulsifier (SOY lecithin), vanillin.
May contain traces of
nuts,
cashew,
hazelnut,
pistachios,
brazil nuts,
pecan nut,
khorasan wheat,
spelt,
macadamia nut,
almonds,
walnut,
rye.
Shelf life from production
360 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from preservatives
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Prepared, after adding further components (PREPARED)
| Energy | ~ 1’816 kJ / 432 kcal |
| Fat | ~ 15.0000 g |
| of which saturates | ~ 9.8000 g |
| Carbohydrates | ~ 66.0000 g |
| of which sugars | ~ 38.0000 g |
| Protein | ~ 7.5000 g |
| Salt | ~ 0.6000 g |
| Fibre | ~ 2.4000 g |
Product group
Snacks
Nutrition information
-
with sunflower oil
-
with palm fat
-
with coconut fat/oil
- vegetarian
Further information
How to use
As a snack between meals
Preparation
For immediate consumption.
CU packaging
Bar packaging
Logistics data
| Number of CU per TU | 24 |
| Energy | ~ 1’816 kJ / 432 kcal |
| Net weight TU in kg | 0.84 |
| Gross weight TU in kg | 1.01 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 249 x 159 x 99 |
| Number of layers per pallet | 12 |
| Number of TU per palett | 276 |
Storage
Store in a dry and cool place (not in the refrigerator)
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.