Tastiq with honey
TASTIQ
35 bars at 19g per Display
Tastiq Honey Crunchy DISP 19G BAR - Cereal bar with honey. Suitable as a snack during sports activities, hiking, mountaineering, driving, before or after any other exertion, as well as at school and in the office.
Art. No. 865903
GTIN CU 07610121611417
GTIN TU 07610121961338
Product content
Product composition
Ingredients: Cereals 42% (OAT, WHEAT), honey 17%, sugar, vegetable oils (hydrogenated rapeseed oil, rapeseed oil), WHEAT STARCH, SOY kernels, HAZELNUTS, salt, natural flavour.
May contain traces of
cashew,
pecan nut,
barley,
macadamia nut,
pistachios,
khorasan wheat,
almonds,
brazil nuts,
walnut,
spelt,
rye.
Shelf life from production
360 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Prepared, after adding further components (PREPARED)
| Energy | ~ 1’860 kJ / 444 kcal |
| Fat | ~ 18.0000 g |
| of which saturates | ~ 8.7000 g |
| Carbohydrates | ~ 60.0000 g |
| of which sugars | ~ 29.0000 g |
| Protein | ~ 7.9000 g |
| Salt | ~ 0.2000 g |
| Fibre | ~ 5.0000 g |
Product group
Snacks
Nutrition information
-
palm fat/palm oil free
-
with rapeseed oil
- vegetarian
Further information
How to use
As a snack between meals
Preparation
For immediate consumption.
CU packaging
Bar packaging
Logistics data
| Number of CU per TU | 35 |
| Energy | ~ 1’860 kJ / 444 kcal |
| Net weight TU in kg | 0.67 |
| Gross weight TU in kg | 0.77 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 209 x 143 x 85 |
| Number of layers per pallet | 14 |
| Number of TU per palett | 434 |
Storage
Store in a dry and cool place (not in the refrigerator)
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.