Tastiq with apricots
TASTIQ
25 bars at 23g per Display
Tastiq Apricot DISP 23G BAR - Cereal bar with apricots. Suitable as a snack during sports activities, hiking, mountaineering, driving, before or after any other exertion, as well as at school and in the office.
Art. No. 865902.001
GTIN CU 07610121611554
GTIN TU 07610121962243
Product content
Product composition
Ingredients: Cereals 35% (OAT flakes, rice, WHEAT flakes, WHEAT malt), glucose syrup, dehydrated apricots 11%, SOY kernels, humectant (sorbitol syrup), glucose, raw cane sugar, sugar, vegetable oils (rapeseed oil, hydrogenated rapeseed oil), acid (citric acid), natural flavour, salt, coconut oil.
May contain traces of
nuts,
khorasan wheat,
cashew,
rye,
pistachios,
macadamia nut,
barley,
spelt,
hazelnut,
almonds,
pecan nut,
walnut,
brazil nuts.
Shelf life from production
360 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Prepared, after adding further components (PREPARED)
| Energy | ~ 1’704 kJ / 404 kcal |
| Fat | ~ 9.0000 g |
| of which saturates | ~ 3.1000 g |
| Carbohydrates | ~ 71.0000 g |
| of which sugars | ~ 31.0000 g |
| Protein | ~ 8.8000 g |
| Salt | ~ 0.4000 g |
| Fibre | ~ 4.9000 g |
Product group
Snacks
Nutrition information
-
palm fat/palm oil free
-
with rapeseed oil
- vegan
Further information
How to use
As a snack between meals
Preparation
For immediate consumption.
CU packaging
Bar packaging
Logistics data
| Number of CU per TU | 25 |
| Energy | ~ 1’704 kJ / 404 kcal |
| Net weight TU in kg | 0.58 |
| Gross weight TU in kg | 0.68 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 209 x 143 x 85 |
| Number of layers per pallet | 14 |
| Number of TU per palett | 434 |
Storage
Store in a dry and cool place (not in the refrigerator)
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.