Tastiq with milk chocolate
TASTIQ
25 bars at 28g per Display
Tastiq Choc Nature DISP 28G BAR - Cereal bar with milk chocolate coating. Suitable as a snack during sports activities, hiking, mountaineering, driving, before or after any other exertion, as well as at school and in the office.
Art. No. 865901
GTIN CU 07610121611394
GTIN TU 07610121961314
Product content
Product composition
Ingredients: MILK chocolate 36%(sugar, cocoa butter, WHOLE MILK POWDER, cocoa mass, emulsifier (SOY LECITHIN), flavour), cereals 20% (OAT, rice, WHEAT), soluble fibre (from corn), SOY kernels, maltodextrin, grated coconut, humectants (sorbitol, glycerol), vegetable oils (hydrogenated rapeseed, rapeseed), ALMONDS, fructose, sugar, salt, WHEAT malt, glucose, emulsifier (sucrose esters of fatty acids).
May contain traces of
cashew,
pistachios,
brazil nuts,
macadamia nut,
pecan nut,
barley,
walnut,
rye,
spelt,
hazelnut,
khorasan wheat.
Shelf life from production
240 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’906 kJ / 457 kcal |
| Fat | ~ 24.0000 g |
| of which saturates | ~ 13.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 45.0000 g |
| of which sugars | ~ 24.0000 g |
| Protein | ~ 9.5000 g |
| Salt | ~ 0.3500 g |
| Fibre | ~ 13.0000 g |
Product group
Snacks
Nutrition information
-
palm fat/palm oil free
-
with rapeseed oil
- vegetarian
Further information
How to use
As a snack between meals
Preparation
For immediate consumption
CU packaging
Bar packaging
Logistics data
| Number of CU per TU | 25 |
| Energy | ~ 1’906 kJ / 457 kcal |
| Net weight TU in kg | 0.7 |
| Gross weight TU in kg | 0.8 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 209 x 143 x 85 |
| Number of layers per pallet | 14 |
| Number of TU per palett | 434 |
Storage
Store in a dry and cool place (not in the refrigerator)
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.