Gourmet wheat vegetables 4x1.435 kg
Cuisine Pro
4 pouches of 1435g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Well seasoned ready to use mix to prepare an original side dish or salad creation.
Art. No. 853514
GTIN CU 07610121510130
GTIN TU 07610121937432
Product content
Product composition
Ingredients: Hard WHEAT 84%, maltodextrin, iodized salt, dehydrated vegetables 6.0% (onions, carrots, tomatoes, leek, garlic), dextrose, yeast extract, potato starch, rapeseed oil, dehydrated herbs (parsley, chives), natural flavour, spices, ground MUSTARD seeds.
May contain traces of
spelt,
rye,
oat,
barley,
khorasan wheat.
Shelf life from production
450 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’620 kJ / 382 kcal |
| Fat | ~ 2.0000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 75.0000 g |
| of which sugars | ~ 5.0000 g |
| Protein | ~ 13.0000 g |
| Salt | ~ 2.3000 g |
| Fibre | ~ 9.6000 g |
Product group
Menu side dishes
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegan
Further information
Dosage
410g/Port.
Yield
100Port.
How to use
Serve as side dish, instead of rice, for all sorts of meat-, poultry-, fish- or mushroom dishes. Ideal for vegetarian meals. Ideal as base for salads when cooked and cold.
Preparation
1. Bring 3.5 l of water to a boil, stir the content of the pouch into the water and bring to a simmer again. 2. Stirring occasionally, not covered depending on the desired consistency, allow to boil for 15-18 minutes. 3. Finish off by adding a little butter, if desired. For a finishing touch add fresh butter, a little olive oil or cream as desired. For flavouring add a little white wine, safforn or curry.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’620 kJ / 382 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.74 |
| Gross weight TU in kg | 6.2 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 353 x 283 x 345 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 40 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.