Potato Croquette Duchesse M. 6x950g
Cuisine Pro
6 pouches of 950g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Dehydrated, lightly seasoned potato flakes to prepare potato croquettes and many other deep-fried, pan-fried or oven-baked potato varieties.
Art. No. 852904
GTIN CU 07610121510116
GTIN TU 07610121933106
Product content
Product composition
Ingredients: Potato flakes 81% (dehydrated potatoes, emulsifier (E 471), stabilizer (E 450), spices, acidity regulator (E 330), antioxidant (E 304), preservative (sodium metabiSULPHITE)), EGG WHITE powder, WHEY POWDER, iodized salt (salt, potassium iodide), WHOLE EGG POWDER, LACTOSE, rapeseed oil, acid (citric acid), spices
May contain traces of
fish,
mustard,
soybeans,
celery,
crustaceans,
oat,
spelt,
barley,
khorasan wheat,
rye,
wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’516 kJ / 358 kcal |
| Fat | ~ 2.9000 g |
| of which saturates | ~ 0.8000 g |
| Carbohydrates | ~ 69.0000 g |
| of which sugars | ~ 7.1000 g |
| Protein | ~ 12.0000 g |
| Salt | ~ 3.8000 g |
| Fibre | ~ 4.0000 g |
Product group
Menu side dishes
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
410g/Port.
Yield
210Port.
How to use
Ideal side dish for all meat dishes, fish meals, vegetarian meals or to garnish vegetable dishes, to fill potatoes (baked potatoes) or vegetables.
Preparation
1. Blend content of pouch into cold water and allow to set for 5 minutes. 2. Stir dough until smooth and easily removable from bowl. An electric batter mixer can be used. For Croquettes: Shape into croquettes and deep-fry at 180°C. For Pommes Duchesse: Place dough in pastry bag and pipe small mounds of dough onto greased oven tray. Brush with egg yolk or melted butter and bake in oven until golden brown.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’516 kJ / 358 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.7 |
| Gross weight TU in kg | 5.86 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 384 x 306 x 206 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 40 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.