Saffron risotto 1.2 kg
Cuisine Pro
8 bags of 1.2kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. The classical risotto. Marvelous golden yellow ready to use risotto mix with premium saffron easy to prepare. Traditional milanese recipe.
Art. No. 851904
GTIN CU 07610121510048
GTIN TU 07610121935810
Product content
Product composition
Ingredients: Rice 85%, maltodextrin, iodized salt (salt, potassium iodide), cheese powder 1.8% (CHEESE 1.5%, emulsifying salt (E 339), WHEY POWDER), yeast extract, flavour enhancers (monosodium glutamate, disodium guanylate, disodium inosinate), dehydrated onions 0.9%, corn starch, rapeseed oil, colours (E 160a, paprika-extract), flavours, spices, dehydrated garlic 0.2%, thickener (guar gum), acid (citric acid), saffron 0.01%, sunflower oil
May contain traces of
eggs,
fish,
celery,
soybeans,
mustard,
crustaceans,
rye,
spelt,
barley,
khorasan wheat,
oat,
wheat.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’467 kJ / 346 kcal |
| Fat | ~ 1.6000 g |
| of which saturates | ~ 0.9000 g |
| Carbohydrates | ~ 74.0000 g |
| of which sugars | ~ 1.5000 g |
| Protein | ~ 8.1000 g |
| Salt | ~ 3.0000 g |
| Fibre | ~ 1.5000 g |
Product group
Menu side dishes
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
400g/Port.
Yield
20Port.
How to use
Can be served as a main dish with a salad or as a side dish for several meat- or fish plates.
Preparation
1. Bring 3 l of water to boil and add the content of the pouch. 2. Stirring occasionally, not covered depending on the desired consistency, allow to boil for 15 minutes. 3. Remove from heat, add a dash of wine, a knob of butter and a little grated cheese and stir until the mixture starts to bind. Important: If only using a part of the pack, the entire pack content must be mixed thouroughly beforehand. Seal the pouch well again and use the remainder of the pack within 14 days.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 8 |
| Energy | ~ 1’467 kJ / 346 kcal |
| Net weight TU in kg | 9.6 |
| Gross weight TU in kg | 12.42 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 353 x 283 x 185 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 40 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.