Plantics Pulled Vegan 1.2KG
Plantics
4 bags of 1.2 kg per carton
Plantics products are contemporary, versatile and can be prepared quickly and easily in just a few simple steps. The flavourful meat alternatives, which are suitable for both classic and modern dishes, have a high protein content that comes from purely plant-based sources. In addition, all Plantics products are V-Label certified.
Art. No. 851016
GTIN CU 07610121510604
GTIN TU 07610121962205
Certified labels
- V-LABEL VEGAN
Product content
Product composition
Ingredients: Texturised WHEAT PROTEIN 45% (WHEAT protein, WHEAT flour, tetrasodium diphosphate, raising agent (sodium carbonate), antioxidant (tocopherol)), tomato powder 23%, cane sugar raw, sea salt, apple powder, modified starch, dehydrated garlic 1.5%, dehydrated onions 1.5%, maltodextrin, sunflower oil, paprika 1.0%, colours (ammonia caramel, E 150c), sugar, cayenne pepper, corn starch, natural flavour (contains: CELERY), balsamic vinegar powder, spices, ground MUSTARD seeds, flavour, lemon juice powder, iodized salt (salt, potassium iodide), hydrolysed vegetable protein, natural lemon flavouring.
May contain traces of
rye,
barley,
khorasan wheat,
spelt,
oat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’510 kJ / 357 kcal |
| Fat | ~ 3.4000 g |
| of which saturates | ~ 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 48.0000 g |
| of which sugars | ~ 31.0000 g |
| Protein | ~ 31.0000 g |
| Salt | ~ 5.8000 g |
| Fibre | ~ 5.2000 g |
Product group
Ready to eat meals
Nutrition information
-
palm fat/palm oil free
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with sunflower oil
- vegan
Further information
Dosage
40g/port
Yield
30 portions
How to use
Vegane Alternative zu Pulled Pork
Preparation
Place the granules in a suitable container and pour boiling water over them, stir well and leave to infuse for 5 minutes, covered. Stir well again before furth. Important: It is recommended to prepare the complete contents of the sachet. Partial removal is not recommended.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 4 |
| Energy | ~ 1’510 kJ / 357 kcal |
| Net weight TU in kg | 4.8 |
| Gross weight TU in kg | 5.27 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 400 x 300 x 270 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 24 |
Storage
Keep packaging closed in a cool, dry place
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.