Plantics Chili sin carne 63G
Plantics
15 bags of 63g per carton
Plantics products are contemporary, versatile and can be prepared quickly and easily in just a few simple steps. The flavourful meat alternatives, which are suitable for both classic and modern dishes, have a high protein content that comes from purely plant-based sources. In addition, all Plantics products are V-Label certified.
Art. No. 851013
GTIN CU 07610121510574
GTIN TU 07610121962175
Certified labels
- V-LABEL VEGAN
Product content
Product composition
Ingredients: Dehydrated vegetables 50% (brown beans, tomato powder, corn starch, onions, sweet corn, grilled bell pepper, tomatoes), pea protein 32% (pea protein concentrate, pea protein), sea salt, rice, paprika, sugar, dehydrated garlic, rapeseed oil, cumin, flavour (contains: CELERY), dehydrated BARLEY malt extract, coriander, natural flavour, chili 0.07%, cayenne pepper, white pepper, laurel.
May contain traces of
oat,
rye,
spelt,
khorasan wheat,
wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’279 kJ / 304 kcal |
| Fat | ~ 4.2000 g |
| of which saturates | ~ 0.7000 g |
| Carbohydrates | ~ 34.0000 g |
| of which sugars | ~ 13.0000 g |
| Protein | ~ 26.0000 g |
| Salt | ~ 4.8000 g |
| Fibre | ~ 13.0000 g |
Product group
Ready to eat meals
Nutrition information
-
palm fat/palm oil free
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
vegan
- lactose free
Further information
Dosage
63g
Yield
1 portion
How to use
Vegan alternative for chilli con carne
Preparation
Stir the contents of the sachet into 250ml cold water and bring to the boil. Continue to cook on a low heat for 5-8 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 15 |
| Energy | ~ 1’279 kJ / 304 kcal |
| Net weight TU in kg | 0.95 |
| Gross weight TU in kg | 1.14 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 300 x 190 x 152 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep packaging closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.