Plantics Burger and Balls 1.4G
Plantics
4 bags of 1.4 kg per carton
Plantics products are contemporary, versatile and can be prepared quickly and easily in just a few simple steps. The flavourful meat alternatives, which are suitable for both classic and modern dishes, have a high protein content that comes from purely plant-based sources. In addition, all Plantics products are V-Label certified.
Art. No. 851012
GTIN CU 07610121510567
GTIN TU 07610121962168
Certified labels
- V-LABEL VEGAN
Product content
Product composition
Ingredients: Pea protein 63% (pea protein concentrate, pea protein), couscous 8.5% (corn, salt, E 471), rice, thickener (hydroxypropylmethylcellulose), iodized salt (salt, potassium iodide), spices, modified starch, dehydrated onions 1.5%, tomato powder, rapeseed oil, maltodextrin, dehydrated garlic, rosemary, flavour, coloring dehydrated beetroot juice, colour (E 150c), natural flavour.
May contain traces of
khorasan wheat,
wheat,
spelt,
oat,
barley,
rye,
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’544 kJ / 367 kcal |
| Fat | ~ 6.5000 g |
| of which saturates | ~ 1.1000 g |
| Carbohydrates | ~ 28.0000 g |
| of which sugars | ~ 3.0000 g |
| Protein | ~ 43.0000 g |
| Salt | ~ 4.8000 g |
| Fibre | ~ 12.0000 g |
Product group
Ready to eat meals
Nutrition information
-
palm fat/palm oil free
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
-
vegan
- without added sugar
Further information
Dosage
40g/port.
Yield
35 portions
How to use
Vegan alternative for burgers
Preparation
Mix the mixture well with cold water and oil. Leave the mixture to stand in the fridge for 30 minutes. Shape the patties and fry them in a non-stick pan with a little oil on both sides over a medium heat.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 4 |
| Energy | ~ 1’544 kJ / 367 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.6 |
| Gross weight TU in kg | 6.07 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 400 x 300 x 270 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 24 |
Storage
Keep packaging closed in a cool, dry place
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.