Plantics Bolognese plant based 870G
Plantics
4 bags of 870g per carton
Plantics products are contemporary, versatile and can be prepared quickly and easily in just a few simple steps. The flavourful meat alternatives, which are suitable for both classic and modern dishes, have a high protein content that comes from purely plant-based sources. In addition, all Plantics products are V-Label certified.
Art. No. 851011
GTIN CU 07610121510550
GTIN TU 07610121962151
Certified labels
- V-LABEL VEGAN
Product content
Product composition
Ingredients: Pea protein 46% (pea protein, pea protein concentrate), dehydrated vegetables 22% (tomato powder, onions, tomatoes, parsnip, carrots), corn starch, yeast extract, modified starch, iodized salt (salt, potassium iodide), rapeseed oil, flavour (contains: CELERY), sugar, dehydrated oregano, dehydrated garlic, dehydrated BARLEY malt extract, paprika, maltodextrin, coloring dehydrated beetroot juice.
May contain traces of
spelt,
oat,
khorasan wheat,
rye,
wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’457 kJ / 346 kcal |
| Fat | ~ 5.7000 g |
| of which saturates | ~ 0.9000 g |
| Carbohydrates | ~ 34.0000 g |
| of which sugars | ~ 13.0000 g |
| Protein | ~ 35.0000 g |
| Salt | ~ 6.0000 g |
| Fibre | ~ 9.1000 g |
Product group
Ready to eat meals
Nutrition information
-
palm fat/palm oil free
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- vegan
Further information
Dosage
29g/port
Yield
30 portions
How to use
Vegan alternative to Bolognese
Preparation
Stir the granules into cold water and bring to the boil. Continue cooking on a low flame for 5-8 minutes, stirring frequently.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 4 |
| Energy | ~ 1’457 kJ / 346 kcal |
| Net weight TU in kg | 3.48 |
| Gross weight TU in kg | 3.96 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 384 x 306 x 206 |
| Number of layers per pallet | 7 |
| Number of TU per palett | 56 |
Storage
Keep packaging closed in a cool, dry place
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.