Vegi-Burger nature 700G
Cuisine Pro
6 pouches of 700g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Well seasoned ready to use mix to prepare a delicious vegetarian burger nature.
Art. No. 851006
GTIN CU 07610121510475
GTIN TU 07610121959656
Product content
Product composition
Ingredients: SPELT shred 19%, SPELT flakes 19%, WHEAT shred 19%, OAT flakes 17%, potato flakes (dehydrated potatoes, emulsifier (E 471), stabilizer (E 450), spices, acidity regulator (E 330), antioxidant (E 304), preservative (sodium metabiSULPHITE)), dehydrated onions, modified starch, iodized salt (salt, potassium iodide), rapeseed oil, yeast extract, spice
May contain traces of
eggs,
milk,
celery,
mustard,
fish,
soybeans,
crustaceans,
rye,
khorasan wheat,
barley.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’464 kJ / 347 kcal |
| Fat | ~ 4.7000 g |
| of which saturates | ~ 0.6000 g |
| Carbohydrates | ~ 60.0000 g |
| of which sugars | ~ 2.8000 g |
| Protein | ~ 12.0000 g |
| Salt | ~ 2.8000 g |
| Fibre | ~ 8.2000 g |
Product group
Menu side dishes
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with EU rapeseed oil
- vegan
Further information
How to use
Balanced seasoned ready mix for a tasty veggie burger nature.
Preparation
1. Empty the contents of the bag (700g) into a bowl, add 1 litres of boiling water and mix well. 2. Allow the mixture to stand for at least 15 minutes. Form burgers or balls in the desired size from the mixture. 3. Add a little oil to a frying pan and fry on both sides.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’464 kJ / 347 kcal |
| Net weight TU in kg | 4.2 |
| Gross weight TU in kg | 4.65 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 384 x 306 x 206 |
| Number of layers per pallet | 7 |
| Number of TU per palett | 56 |
Storage
Keep packaging closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.