Golden Masse 4x4 kg
Cuisine Pro
4 bags of 4 kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Non-seasoned ready to use mix. There is no limit in the range of use for sweet or savoury dishes: pancakes/crêpes, beer dough, piccata dough, breading etc.
Art. No. 850044
GTIN CU 07610121510079
GTIN TU 07610121935797
Product content
Product composition
Ingredients: WHEAT FLOUR, WHOLE MILK POWDER, WHOLE EGG POWDER (ground keeping), iodized salt (salt, potassium iodide), LACTOSE, rapeseed oil, spice.
May contain traces of
oat,
barley,
khorasan wheat,
rye,
spelt.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’770 kJ / 421 kcal |
| Fat | ~ 11.0000 g |
| of which saturates | ~ 4.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 60.0000 g |
| of which sugars | ~ 8.0000 g |
| Protein | ~ 19.0000 g |
| Salt | ~ 1.8000 g |
| Fibre | ~ 2.4000 g |
Product group
Garnishes and specialities
Nutrition information
-
freezer-stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
500g
How to use
For salty or sweet crêpes with or without a filling. As a dough mixed with beer or water for meat-, fish-, vegetable or fruit dishes. To batter fish or meat, for piccata (blend dough with cheese).
Preparation
Dissolve required amount of product into cold water, add oil and season to taste. Other application: For Piccata: enrich with grated cheese For Breading: season meat or fish, dip into batter and cover with bread-crumbs.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’770 kJ / 421 kcal |
| Net weight TU in kg | 16 |
| Gross weight TU in kg | 16.29 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 390 x 290 x 323 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 32 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.